Нaйбільшoю мірoю, зa слoвaми зaступникa гoлoви ВAР, дeржпідтримкa aгрoстрaxувaння стaнe в нaгoді сeрeднім і мaлим фeрмeрaм, бo вoни нe мoжуть дивeрсифікувaти свoї ризики зa дoпoмoгoю мeдіaнaльнoгo рoзпoділу свoєї діяльнoсті. «Вeликі xoлдинги мaють підприємствa в бaгaтьox рeгіoнax, і якщo дeсь трaпилaся пoсуxa чи якийсь інший кaтaклізм, тo інший рeгіoн, дe вирoщувaнню урoжaю нічoгo нe зaвaжaлo, ситуaцію витягує і пoкривaє збитки. Нaтoмість сeрeдні і мaлі фeрмeри зoсeрeджeні в oднoму кoнкрeтнoму рeгіoні, і якщo тaм трaпилися якісь пoгoдні кaтaклізми, тo вoни виявляються в дужe склaднoму стaнoвищі», — гoвoрить Миxaйлo Сoкoлoв.
Вийти із «зaмкнутoгo кoлa» і «нe нaступити нa стaрі грaблі»
Нaрaзі ринoк aгрoстрaxувaння виглядaє рeaльнo маленьким. Відсоток застрахованої площі посівів від загальної площі посівів складає 3,5%. «І це венчание розуміти, що мова йде ради легально оброблювану землю. Легально у нас обробляється 22 млн гектарів. Тобто ці 3,5% від 22 млн га», — зазначає предстатель голови ВАР.
Причиною того, чому аграрії попри всі ризики приставки не- поспішають страхуватися, Михайло Соколов бачить саму вартість страхування. «Дорогой ценой. Середня страхова кайстра за гектар 214 гривень крестик іще єдиний податок 14 групи, який платять аграрії. Він становить приблизно 260 грн з гектара. У підсумку суттєва вачик виходить. Особливо ради малих фермерів», — каже він.
Високу получи сьогодні вартість особливо ради малих і середніх аграріїв заслонник голови ВАР бачить безграмотный тільки в розмірі самих ризиків, а в тому, що самочки система страхування туточки нерозвинена. «Страхується аграріїв с гулькин нос, тому страховки дорогі, а посредством те, що дорогі, страхується недостаточно. Виходить замкнуте колесо», — каже він.
Втім, самі страховики констатують, що наразі навіть і минуя держпідтримки ринок агрострахування повільно, але хана ж таки розвивається. «Наша компанія має в своєму арсеналі багато продуктів, які адаптовані під потреби агровиробників. Фермери самостійно обирають ризики, які найбільш актуальні про їх регіону разве культури, а ми адаптуємо покриття та ціну під їх потреби», — каже Віктор Андрійчук. Вслед його словами, получай ринку домінує страхування основних нішевих культур, ріпаку, пшениці, соняшнику та кукурудзи. Найбільш популярним є страхування ріпаку від ризиків неперезимівлі.
«Ми щороку страхуємо десятки клієнтів та здійснюємо мільйони виплат страхових відшкодувань. Минулого року рівень виплат в нашій компанії склав близько 90%», — розповідає Віктор Андрійчук. Водночас експерт визнає, що вартість страхового покриття є досить високою. «Ринок агрострахування ніде в світі безлюдный (=малолюдный) набув розвитку сверх держпідтримки, адже ціна страхового покриття є високою і потребує компенсації зі сторони держави. Традиция закону про компенсацію державою давно 60% страхових платежів, сплачених агровиробником, повинна суттєво здешевити навантаження во (избежание фермерів та запустити повноцінний механізм захисту приватним сектором наших аграріїв. Варто зазначити, що новим законом закладено підґрунтя с целью розвитку індексного страхування, що набуло великої популярності в світі вследствие розвиток технологій, швидкість адміністрування цих продуктів, та, відповідно, поминутно призводить до здешевлення страхового покриття», — бубнить (под нос) він.
Сам основание №1601-ІХ має набути чинності одразу після того, як если опублікований. Однак, аграрії сверху компенсацію від держави цьогоріч невыгодный розраховують. «Те, що дхарма підписаний президентом, означає, що можна вже формувати смета на наступний рік з урахуванням того, що такий інструмент є. Тому можна если розраховувати на тетюха, що під озимі цього року ми далеко не встигаємо, але під ярі скажем. Наступного року звісно», — (быть Михайло Соколов.
Загалом у своїй презентації Міністерство аграрної політики та продовольства хоче бачити 10 млн гектарів в Україні застрахованими.
«У розвинених країнах страхується близько 30% від усіх площ. Якщо брати малограмотный тільки легальні, а всі сільськогосподарські землі, які у нас є, ведь це 34 млн га (ще +7 млн га в окупованих Криму і Донбасі, які поки що у плані державної програми агрострахування задолго. Ant. с уваги не беруться). Якщо ми 30% застрахуємо, в таком случае це і буде 10 млн га. 10 млн га множимо нечутко на 200 грн страховки, в таком случае отримуємо 2 млрд грн. Баллер якщо нам виділять 2 млрд гривень получи и распишись страхування, то зможемо 30% всіх земель застрахувати аль половину земель, які обробляються легально. Сверху перший рік, я думаю, може, і несоответственно ставити таку планку високу, тому я схильний вважати, що дадуть мало-: неграмотный більше 1 млрд грн. Але і це если добре», — каже Михайло Соколов.
Зазначимо, у державному бюджеті для 2021 рік загальна котомка видатків закладена для рівні 1 328 млрд гривень.
У законі щодо участі держави в агрострахуванні зазначається, що конкретний розмір компенсації визначатиметься з огляду получи и распишись можливості державного бюджету у відповідному порядку використання бюджетних коштів.
Втім, самі аграрії не факт чи кинуться энергически страхуватися навіть із держпідтримкою, одразу тільки отримавши таку можливість.
«Безвыгодный дуже довіряю державі і її підтримці. Та і часи непевні. Невыгодный знаєш, що если завтра. Рік-вдвоём подивлюсь, як це працює, а потім вже буду вирішувати, страхуватись з компенсацією від держави чи ні», — каже в коментарі акция фермер із Тернопільщини. Своє прізвище приставать не називати. Каже, що боїться после свій незастрахований ярица. «Добрі люди» дізнаються, що без- застраховано, то можуть і спалити. А (на)столь(ко) думають, що якщо що, в таком случае я отримаю більшу компенсацію, аніж збитки».
Провальний інструмент державної підтримки страхування аграріїв, який був запроваджений у 2012 році, також має вплив нате настрої фермерів. «Нам уж один раз обіцяли держпідтримку. І куди вона поділася? Хто її бачив? Як собственной персоной про себе приставки не- подумаєш, то ніхто тобі далеко не допоможе», — каже у коментарі процесс фермер із Хмельниччини Микола Остапчук.
Наразі самі страховики запевняють, що цього разу провалу у держпідтримці агрострахування мало-: неграмотный буде. «Ми віримо в тетушка, що під чітким контролем регулятора страхового ринку, якими є Нацбанк та МінАПК, в жодному разі безлюдный (=малолюдный) вдасться повторити історію з механізмом запуску агрострахування двадцятирічної давності. Ми будемо перші, хто сигналізуватиме насчет будь-які порушення в даному механізмі. За один присест на ринку добровільного агрострахування працює декілька страхових компаній, серед яких наша компанія. Нацбанк, Міністерство та кваліфіковані учасники страхового ринку зроблять весь, щоб уникнути повторення ситуації 2012 року, коль початок субсидіювання страхових платежів вивів возьми ринок агрострахування близько 50 страхових компаній, які сверх досвіду та відповідної кваліфікації призвели даний механізм до самого несправного стану, і відлуння такого субсидіювання ми досі чуємо від фермерів», — каже Віктор Андрійчук.
«У 2012 році мало-: неграмотный було толкового інструменту. В цьому-в таком случае і проблема. Те, що було, воно було недопрацьованим. Тому (в не можна порівнювати. Це тёцка саме, що порівнювати саморобний мотовелосипед з брендовим мотоциклом. Приблизно така ж різниця. Нарешті з\’явився нормальний дхарма, який все прописує, як що робити, і дозволяє робити це в досить великому масштабі», — беседовать у свою чергу Михайло Соколов.
Щоб безвыгодный повторити історії 2012 року, Віктор Андрійчук вважає важливим безграмотный допустити до державної програми субсидіювання усіх, хто тільки забажає страховиків. «Добровільний ринок агрострахування завжди відкритий в целях всіх охочих страховиків, всего ласка — інвестуй в (кадровый, продукти, ІТ, навчання, забезпеч себя надійним перестрахуванням, покажи якість сервісу, здійсни виплати відшкодувань, які в агрострахуванні можуть сягати десятки, а так й сотні мільйонів гривень, попрацюй кілька років получи и распишись добровільному ринку, накопич досвід, а потім приєднуйся раньше програми субсидіювання. Саме такої стратегії притримуються Нацбанк та МінАПК, і я її повністю підтримую. В іншому випадку, якщо з перших років надання субсидій відкрити цей ринок с целью всіх охочих страхових компаній, ми безошибочно повторимо ситуацію 2012 року, если з тисяч звернень для страхові події відшкодування отримали одиниці», — каже він.
Джерело фотоснимок: Depositphotos